Avrupa’da satın alma gücü en yüksek ve en düşük ülkeler açıklandı: Türkiye, AB’nin çok gerisinde

KARAR HABER MERKEZİ

Türkiye’de vatandaş başına düşen satın alma gücü Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) açıkladığı Satınalma Gücü Paritesi’ne (SGP) de yansıdı. Endekse nazaran kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeks bedelinin 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için bu oran 64 oldu. Bu sonuçla Türkiye Avrupa Birliği ortalamasının yüzde 36 altında kalmış oldu.

SGP’ye nazaran kişi başına GSYH endeksi 2021 yılı süreksiz sonuçlarına nazaran 27 AB üyesi ülke ortalaması 100 iken, bu bedel Türkiye için 64 oldu ve AB ortalamasının yüzde 36 altında kaldı. 2020’de ise Türkiye 62 puandaydı ve AB ortalamasının yüzde 38 altında kalmıştı.

İLK SIRADA LÜKSEMBURG, SON SIRADA ARNAVUTLUK

Karşılaştırmalarda, 27 AB üyesi ülke, 3 Avrupa Hür Ticaret Birliği (EFTA) ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç), 5 aday ülke (Türkiye, Kuzey Makedonya, Karadağ, Sırbistan ve Arnavutluk) ve 1 potansiyel aday ülke (Bosna-Hersek) kapsandı. Karşılaştırmalarda yer alan 36 ülke ortasında SGP’ye nazaran kişi başına GSYH endeksi en yüksek ülke 277 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 32 ile Arnavutluk oldu. Kişi başına GSYH endeksinde Lüksemburg AB ortalamasının yüzde 177 üzerinde, Arnavutluk ise yüzde 68 altında bedele sahip oldu.

TÜRKİYE DÖVİZ BAZINDA UCUZ ÜLKE SINIFINDA

Kişi başına fiili ferdi tüketim seviyesi 27 Avrupa Birliği ülkesi ortalaması 100 iken, Türkiye için 71 oldu ve AB ortalamasının yüzde 29 altında kaldı. Karşılaştırmalarda yer alan 36 ülke ortasında kişi başına fiili ferdî tüketim kıymeti en yüksek ülke 146 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 39 ile Arnavutluk oldu.

Fiyat seviyesi endeksi, ülkelerin ulusal para ünitelerinin mukayeseli olarak döviz kuruna nazaran alım gücünün göstergesidir. Bir ülkenin fiyat seviyesi endeksi, 100’den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke kümesi ortalamasına nazaran “pahalı”, 100’den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke kümesi ortalamasına nazaran “ucuz” olarak söz edilmektedir.

Türkiye’nin fiili kişisel tüketime ait fiyat seviyesi endeksi, 2021 yılı süreksiz sonuçlarına nazaran 35 oldu. Bu kıymet, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan tıpkı mal ve hizmet sepetinin Türkiye’de 35 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.