Alman devlet televizyonundan güç tasarrufu tüyoları: Daha az yıkanın

Rusya-Ukrayna savaşının global tesirleri gün geçtikçe artıyor. Savaşla birlikte Batı ülkelerinin yaptırımları ve Rusya’nın bu yaptırımlara karşı attığı adımlar nedeniyle güç krizi patlak verdi. Avrupa ülkeleri Rus gücüne bağımlılıklarından kurtulmaya çabalasalar da kısa müddette bu mümkün görünmüyor. Buna karşılık ise Rusya, Avrupa kıtasına giden boru sınırlarını yavaş yavaş kısmaya başladı.

Enerji krizinden çıkış yolu: Tasarruf

Enerji krizinden en az formda etkilenmek için efor harcayan Avrupa ülkelerinde çeşitli alternatifler yaratmanın yanında, tasarruf davetleri ile de krizden çıkma yolu izleniyor.

Bu kapsamda Almanya krizin başından bu yana devlet kurumları üzerinden yaptığı tasarruf davetlerini yinelemeye devam ediyor.

Otomobille sürat yapmaktan duş almaya, TV kullanımından ömür ortamlarını havalandırmaya Almanlar en ekonomik seçeneklere yönlendiriliyor.

“Soğuk su ile süratli duş alın”

Bu tekliflerin en çarpıcı örnekleri ise duşta tasarruf.

Devlet kanallarından yapılan yayınlarda, Almanların neredeyse üçte ikisinin günde en az bir defa duş aldığı ve duş müddetlerinin ortalama sekiz ila on iki dakika ortasında değiştiği bilgisi verilirken bu müddetin düşürülmesi daveti yapılıyor.

Bunun yanında su ısıtmak için güç tüketiminin önemli bir boyutta olduğu ve mühletin yanında su sıcaklığının da düşürülmesi gerektiğine, akıllı duş başlıklarının kullanımı ile daha verimli tasarruf sağlanabileceğine dikkat çekiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.