AK Parti’li Turan: Seçime ait sorun varmış üzere kıymetlendirme yapmak ziyan verir

AK Parti Küme Lider Vekili Turan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısı ile Meclis gündemine gelecek hususlara ait değerlendirmelerde bulundu.

Turan, geçen haftadan kalan ‘Avukatlık Kanunu’nun hususları üzerindeki görüşmelerin devam edeceğini belirterek, “‘Avukatlık Kanunu’nu bitirdiğimiz takdirde kalan çalışma günlerinde de bütün partilerin büyük bir çabayla çalıştığı, ortak imkanları değerlendirip değerli bir rapora imza attığı ‘müsilaj’ diye tabir edilen, etraf hassaslığını had safhada kıymetlendiren o çalışmanın görüşmelerine başlayacağız” tabirlerini kullandı.

Turan, bu hafta ‘6’ncı Yargı Paketi’ olarak bilinen yasa teklifi ile dezenformasyonla çaba kapsamında hazırlanan ‘Basın Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşüleceğini aktardı. Turan, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ise ‘İstanbul Finans Merkezi ile ilgili Değişiklik Teklifi’nin ele alınacağını söyledi.

“DÜNYA ÖRNEK SEÇİM SİSTEMİ OLDUĞUNU BİLİR”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bülent Turan, ‘6’lı masa’nın seçim güvenliğine ait açıklamalarının sorulması üzerine Turan, “CHP’nin tek partili yıllarında seçim mevzuatını tüm dünyaya bizi mahcup edecek yöntemle çalıştığını herkes bilir. 1950’den bugüne kadar da büyük bir dönüşümle ulusal şuur, demokratik şuur ile birlikte, yasal mevzuatın değişmesiyle bir arada tüm dünya örnek bir seçim sistemi olduğunu bilir. Hiçbir mazerete gerek yok; oy namustur, seçim namustur, herkes sandığa sahip çıkmak durumundadır. Lakin buradan bir makûs polemik çıkarıp, Türkiye’de seçimlere ait sorun varmış üzere değerlendirmenin herkese, ülkemize ziyan vereceği kanaatindeyim” halinde konuştu.

Her sandıkta devletin bir vazifelisi olduğunu, her sandıkta her partiden temsilci olduğunu vurgulayan Turan, “Türkiye, dünyaya örnek bir seçim mevzuatını hayata geçirmiş, uygulamada da pratikte de bunu göstermiş bir ülkedir. İstanbul’da, Ankara’da CHP seçimi aldığında ‘ne güzel mevzuat var’ kaybettiğinde, ‘kötü mevzuat var’ denebilir mi? Herkes kendi sandığına, seçmenin oyuna sahip çıkma hakkına sahiptir. Bunu bir tartışma konusu haline getirmeyi gerçek bulmuyorum” diye konuştu.

“MEKTUPLA ŞİKAYTE ETMESİNE ALIŞKINIZ”

AK Parti’li Turan, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Avrupa’daki büyükelçilere hitaben yaptığı konuşmada ne Meclis’in ne siyasi partilerin ne kendi partisinin içeriğini bilmediği bir vaatte bulunduğunu belirterek, şunlar söyledi:

“Diyor ki Kılıçdaroğlu, ‘Terörle Uğraş Yasası değiştirilsin.’ Kamuoyunun bilmediği bir içeriği, Avrupa Birliği büyükelçilerine vaat üzere söylemenin, Türkiye’de sorumlu muhalefet anlayışına yakışmadığı kanaatindeyim. Mehmetçiğimizin hudut ötesinde operasyon yaptığı bir vakitte elini kolunu bağlayan, moralini bozan, motivasyonunu azaltan telaffuzlardan her sorumlu siyasetçinin uzak durması gerektiği kanaatindeyim. Varsa uygulama kusurları, MYK’nız var, toplantı yapın, tartışın, kamuoyuna bunu açıklayın; ‘biz şu maddede şu teklifi öngörüyoruz’ deyin, biz tartışalım. Ben sordum; CHP’liler bilmiyor, AK Parti’liler bilmiyor, Meclis kayıtlarında bu türlü bir şey yok lakin siz Avrupa Birliği büyükelçilerine bunu bir vaat olarak söylüyorsunuz. Biz alışkınız Kılıçdaroğlu’nun bizi mektupla şikayet etmesine ancak terör üzere ortak bir sorunumuzda kendi kamuoyumuzda tartışmadan bunu Avrupa elçilerine vaatte bulunmanın büyük bir sorumsuzluk olduğunu düşünüyorum.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.