ABD’den üst seviye Türkiye açıklaması: Pragmatik tahlil daveti

ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin dün Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopoulos ile görüştü. Görüşmenin ayrıntılarını Washington bugün paylaştı.

Türkiye ile Yunanistan ortasındaki tansiyon son periyotta tırmanırken ilgilerin düzgün olduğu Atina-Washington sınırında ise dikkat cazip bir gelişme yaşandı… ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün Yunan mevkidaşı Nikos Panagiotopulos ile bir ortaya geldi. Bakanlar iki ülke ortasında gelişen savunma iştirakini masaya yatırırken, Austin’in Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulunduğu da ortaya çıktı.

Pentagon sözcüsü Todd Breasseale medya mensuplarına yaptığı açıklamada görüşmenin ayrıntılarını ve Austin’in Yunan mevkidaşına verdiği kelamları açıkladı. Breasseale, iki ismin Türkiye ile Ege Denizi’nde yaşanan tansiyonu masaya yatırdığını söyledi.

“AKAR’LA GÖRÜŞECEK”

Sözcü açıklamada, “İki bakan, Türkiye ile Ege Denizi’nde yaşanan tansiyonu yapan diyalog aracılığıyla düşürme gereksinimi üzerine görüştü. Austin, önümüzdeki günlerde Savunma Bakanı Hulusi Akar ile telefonda görüşeceğini de vurguladı” dedi.

Austin ayrıyeten her iki ülkeye de davette bulundu. Breasseale, “Austin, her iki tarafın da uzun müddettir devam eden meselelere pragmatik tahliller bulmaya çalışması konusunda hatırlatma yaptı” tabirini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.