2023 Mayıs ayı en çok satan otomobiller belli oldu!

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği Mayıs ayı sıfır otomobil satış verilerini açıkladı. Paylaşılan listede en çok satan binek, hafif ticari modeller listelendi. Bunlara ek olarak Türk kullanıcıların 2023 Mayıs ayında en çok satılan otomobil segmentlerini de listeledi. İşte 2023 Mayıs ayı en çok satan otomobiller ile ilgili detaylar…

Tedarik sorunları maalesef hala devam ediyor!

Listede yer alan otomobillere baktığımızda bizleri üzücü bir gerçek karşılıyor. Türkiye’de sıfır otomobil tedarik sorunlarının halen devam ettiği ve bu yüzden kullanıcıların istedikleri değil bayilerde bulabildikleri otomobilleri görüyoruz. Şu an kabaca bir hesap yapıldığında özel sipariş bir otomobil almak istediğinizde minimum 6, üretim bandından çıkmış bir sıfır otomobili satın almak istediğinizdeyse en az 3 ay beklemeniz gerekiyor.

Tedarik sorunları özellikle geçtiğimiz ay Toyota’yı etkilemişti. Markanın Türkiye’de ürettiği ve belki de en çok güvendiği modeli Corolla’nın satış rakamları düşmüştü. Ancak Mayıs ayında bu durum toparlanmış gözüküyor. Toyota genel listede Corolla modeli ile en çok satılan otomobiller listesinde 6. sıraya yükselmiş durumda.

En çok satan model listesinde Fiat liderliği yine bırakmadı!

İşin en çok satılan marka ve modellerine geldiğimizdeyse sonuç bizleri şaşırtmadı. Listenin en çok satanlarında birinci isim yine aynı. Fiat özellikle Egea modeli ile bu başarısını sürdürüyor. Fiat Egea 2023 yılının Nisan ayında toplamda 9 bin 298 adet sattı. Geçtiğimiz ay bu sayı 8 bin 3’tü.

Renault’tan beklenmedik bir atak!

Fiat’ın hemen arkasından Renault’u görüyoruz. Listelerde gerçekten uzun zamandır Clio ve Captur dışında modellerini göremediğimiz Fransız marka bu kez 2. sırada Megane Sedan ile yer aldı. Megane sedan 4 bin 383 adet satışla 2. sırada yer aldı. Megane Sedan’ın hemen arkasından Egea Cross geliyor ve 4. sırada da Clio yer alıyor. Clio satışlarına baktığımızda önceki aylara göre ufak bir azalma var ancak Megane Sedan satışlarında ciddi bir artış söz konusu.

Tedarik sorunlarına ve yüksek fiyatlara rağmen yine rekor kırıldı!

2023 yılının Mayıs ayında yine bir talep patlaması ve rekor görüyoruz. Mayıs ayında toplamda 87 bin 218 adet otomobil satıldı. Geçtiğimiz aya göre sayı azalmış olabilir ancak gelmiş geçmiş en çok otomobil satışı yapılan Mayıs aylarından birini yaşadık. Bu yüzden ay bazında yine rekor kırıldı.

Peki siz 2023 Mayıs ayı en çok satan otomobiller hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*