2022 Türk Dünyası Kültür Başşehri Bursa, Macaristan’da tanıtıldı

Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, başşehir Budapeşte’deki Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda yaptığı konuşmada, YEE ve Türkiye’nin Budapeşte Büyükelçiliğinin takviyeleriyle Bursa’nın bedellerini anlatmak ve anımsatmak istediklerini söyledi. Aktaş, Bursa’nın daima tarihe istikamet veren bir kent olduğunu belirterek “Kurucu, öncü ve teşebbüsçü özelliklerimizle 8 bin 500 yıllık yerleşim tarihi ve 2 bin 500 yıllık şehircilik birikimimizle kıymetli bahislerde birincilerin yaşandığı bir kent olduk” dedi.

Bursa’nın tarihi değerinin, doğal hoşluklarının yanı sıra Türkiye’deki hayat kalitesi yüksek kentler ortasında birinci sıralarda yer aldığını vurgulayan Aktaş, kentin Türk Dünyası Kültür Başşehri

BURSA’NIN EL SANATLARI VE YEMEKLERİ TANITILDI 

YEE Lider Yardımcısı Abdullah Kutalmış Yalçın da dünya çapında geldikleri son noktada 55 ülkede 66 kültür merkezine ulaştıklarını bildirdi. Enstitünün ana gayesinin Türkiye ile bağ kuran dost insan sayısını artırmak olduğuna işaret eden Yalçın, “Bu noktada dünya çapında Türk lisanını, kültürünü, sanatını ve tarihini tanıtmaya çalışıyoruz. Bugün prestijiyle Budapeşte Kültür Merkezimizde icra ettiğimiz Bursa’nın tanıtım günleri ise kültürel faaliyetlerimizden en değerli olanıdır” sözünü kullandı.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Sultan Raev, Osmanlı Devleti’nin birinci başşehri; kültür, sanat ve gelenekleri koruyarak günümüze kadar yaşayan Bursa’nın tanıtım toplantısı vesilesiyle Budapeşte’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Kocaman ise Macaristan’ın, teşkilatları için çok değerli bir ülke olduğunu ve bağlarının her geçen gün süratle arttığını anlattı.

İznik ilçesinde 29 Eylül-2 Ekim’de yapılacak 4. Dünya Göçebe Oyunlarının ve Bursa’nın tanıtım sinemalarının izletildiği programda Bursa Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Halk Dansları Ekibi şovlarını sundu. İpek çekiminin yapıldığı, koza el sanatlarının tanıtıldığı aktiflikte konuklara Bursa’ya has yemekler ikram edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.