1.8 milyarlık borcun vadesi geldi, THK’da kasa boş, maaşlar dahi ödenemiyor

AKP’li kayyum tarafından  iki yıl ödemesiz olarak yapılandırılan 1.8 milyar TL borcun vadesi yaklaştı, fakat THK’nın kasasında çalışanın maaşını ödeyecek para dahi yok. İşçinin maaşları ödenemedi. THK’ya ilişkin Laleli’deki Otel’in peşkeş çekileceği tez ediliyor. 

Deri toplama imtiyazının AKP iktidarında kaldırılması, kurumun başına gelen yöneticilerin savurganlığı, yolsuzluk savları, bilhassa orman yangını söndürme uçaklarını 3 yıl boyunca hangarda tutma ve kullandırmama inadı sonucu darboğaza giren Türk Hava Kurumu’nda badireler krize dönüştü. 

97 yıllık Türk Hava Kurumu’nun kasasında para kalmadı, işçi maaşları dahi ödenemedi. Her ayın birinde yatırılan Eylül ayı maaşları hâlâ ortada yok.

 

OCAK AYINDA 1.8 MİLYAR ÖDEME VAR

THK idaresine atanan devrin Kayyum Heyeti Lideri AKP’li eski bakan Cenap Aşçı, 26 Aralık 2020 günü Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada motamot şunları kaydetmişti: 

“Kurumun, 1 milyar 850 milyon lira borcu bulunuyor. 10 bankaya toplam 1,5 milyar lira ile vergi ve SSK’ye 200 milyon liralık borcu yapılandırıldı. 

Bankalara olan borçlar 2 yıl ödemesiz, 8 yılda ödenmek üzere yüzde 7 faizle yapılandırıldı. Birinci ödememiz 2023 yılının ocak ayında başlayacak. 

Ödemenin olmayacağı 2 yılda sermaye ve yatırım için gereksinimlerimizi gidereceğiz, Kurumun faaliyetlerini tekrar canlandıracağız.”

Türk Hava Kurumu’nu yakından takip eden kaynaklar, Temmuz ayında borçlarını tahsil edemeyen SGK’nın tüm hesaplara bloke koydurduğunu hatırlatarak, kasasında hiç para olmayan kurumun bu taksidi ödemesinin mümkün olmadığını kaydediyor. 

ÖNCE KURBAN DERİSİ MONOPOLÜ YETKİSİ KALDIRILDI

THK’ya en büyük darbe 2013 yılında mevzuatta yapılan değişiklikle yapılmıştı. İçişleri Bakanlığı yönetmelikle THK’nın kurban derisi toplama konusundaki monopol yetkisini kaldırdı. THK öne değerli gelir kaynaklarından birini böylelikle kaybetti.

SONRA UÇAKLARI DEVRE DIŞI BIRAKILDI

Ardından ikinci büyük darbe, THK’nın en büyük gelir kaynaklarından biri olan yangın söndürme uçaklarıyla geldi. AKP iktidarı yıllarca hem Türkiye’de hem yurtdışında muvaffakiyetle çalışan THK’ya ilişkin CL-215 ve Dromader uçaklarını devre dışı bıraktı. Yerli ve ulusal uçaklar Etimesgut’ta yerde tutulurken, yurtdışından kiralanan uçaklara milyarlarca ödeme yapıldı. Yalnızca 2021 yılında 1.2 milyar TL yangın söndürme uçağı kirası ödendi.

MAHKEME, KAYYUM’UN SATIŞINA MÜSAADE VERMEMİŞTİ

2021 yılında 15 vilayette 44 gayrimenkulünü satmaya kalkan AKP’li kayyuma mahkeme müsaade vermemişti. . Ankara 9. Sulh Hukuk Mahkemesi şahsen atadığı kayyumun satış talebini reddeden kararında, “Satışlar ülke gündemine geldi, gazeteler yazdı lakin mahkemeden özel müsaade alınmadı” sözleri dikkat çekti.

“LALELİ OTELİ KATARLILAR’A KELAM VERİLDİ”

CHP Ankara Milletvekili Servet Ünsal, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, “2023 Ocak ayında bu para ödenemeyecek. Ne olacak biliyor musunuz… İki büyük yolsuzluk” dedi. Ünsal şöyle devam etti: 

“Laleli’deki otelin Katarlılara kelam verildiği söyleniyor. THK borcunu ödeyemediği için Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu Varlık Fonu’na devredilecek. Ordan satmayı düşünüyorlar.THK’yı itibarsızlaştırmaya, mallarını da haraç mezat satmaya çalışıyorlar. THK’nın en pahalı kurumu olan Laleli Oteli ve Etimesgut Havalimanı her an peşkeş çekilebilir lakin ömürleri yetmeyecek” 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.